Próba złota to wyrażenie używane w branży jubilerskiej do opisania ilości złota zawartego w stopie metalu lub stopie metali. W bardziej przenośnym sensie próba złota wskazuje, ile jednostek masy czystego metalu zawiera 1000 jednostek masy danego stopu. W rezultacie, jeśli stop zawiera 50 procent złota, próba jest określana jako 500. Od czasów starożytnych słowo „próba złota” było używane do opisywania czystości złota. Termin ten był już wtedy używany, aby odróżnić produkty zawierające metale szlachetne od tych, które ich nie zawierają.

RÓŻNICE MIĘDZY TESTAMI ZŁOTA I SREBRO

W branży jubilerskiej istnieją zazwyczaj trzy podstawowe próbki złota, które są oznaczone numerami 333, 585 i 750. Najczystszą formą złota używaną w biżuterii jest 750, czyli najwyższa dostępna klasa. Rzadko spotykamy złoto w gatunku 900 czy 999, które zarezerwowane jest wyłącznie dla kolekcjonerów. Każdy z nich wyróżnia się własnym zestawem cech, a także plastycznością i trwałością. Na pierwszy rzut oka nie da się określić, czy biżuteria wykonana jest ze złota 333 czy 750 – cena mówi nam, jak czyste jest złoto.

KTÓRY WYBÓR ZŁOTA JEST NAJBARDZIEJ DPOWIEDNI?

Która próba złota jest najbardziej udana? Jak zawsze wszystko zależy od naszych indywidualnych wyborów. Musimy zdecydować, czy bardziej interesuje nas niska cena, czy szlachetność zakupionej biżuterii. Jednocześnie należy zdać sobie sprawę, że duża wielkość próby niekoniecznie oznacza optymalny dobór. Czemu? Rozwiązanie jest proste.

Próba złota decyduje o tym, jak jest delikatne i jak łatwo je zrujnować. W drugą stronę, im niższa próba złota, tym twardsza jest ruda, ale łatwiej i szybciej matowieje. W rezultacie 585 złota wydaje się być najlepszą opcją. Jednak to właśnie to najlepsze złoto nadaje szczególny prestiż, który jest pożądany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, a także wyraźny połysk, którego nie można znaleźć w złocie niższych klas. Wybierając biżuterię złotą, warto zaklasyfikować elementy według ich przeznaczenia – kolczyki lub bransoletka na co dzień będą wyglądać fantastycznie w przykładzie 333. To samo dotyczy biżuterii ślubnej lub na specjalne okazje, która najprawdopodobniej będzie nosiła się tylko raz lub dwa razy. Z kolei test na złoto jest niezwykle ważny w przypadku pierścionka zaręczynowego czy obrączki. Zapewnia lata wytrzymałości i piękny wygląd, dlatego złoto o próbach 585, a nawet 750 to doskonały wybór na tak znaczącą biżuterię.

DLACZEGO BIŻUTERIA ZŁOTA WYMAGA DODATKOWEGO KOMPONENTU?

Jak wcześniej wspomniano, czyste złoto jest bardzo miękkim i giętkim materiałem, przez co nie jest bardzo trwałe. Domieszki innych metali są używane w biżuterii w celu zwiększenia ogólnej wytrzymałości elementu przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego piękna złota.