Moda nieustannie się zmienia. Jesteśmy naocznymi świadkami jak konkretne ubrania, buty, fryzury, makijaże, a nawet sylwetki, stają się niezwykle popularne, by chwile później odejść w zapomnienie. Istnieją jednak klasyczne modele, które pozostają w trendach przez cały czas. W jubilerstwie, taką uniwersalnością cieszą się złote łańcuszki. Wykonywane na różne sposoby, posiadające różne długości, szerokości i odcienie, nieustannie zachwycają swoim pięknem w różnych zakątkach świata. Znajdujące się w kolekcji niemal każdego człowieka, wyciągane na specjalne okazje bądź noszone na co dzień, złote łańcuszki podbijają serca miłośników biżuterii. Ile obecnie należy zapłacić za tę ponadczasową biżuterię? Ceny w sklepach jubilerskich wahają się od 300 zł do nawet 1600 zł. 

Skąd ta różnica w cenie?

Koszt zależy przede wszystkim od próby złota. Najczęściej w jubilerstwie spotykane są 333, 585 i 750. Dzieje się tak, ponieważ owy kruszec jest bardzo miękki. Biżuteria wykonana z czystego złota byłaby podatna na uszkodzenia, dlatego dla wzmocnienia jej trwałości, tworzy się stopy metali. Najwięcej zapłacimy za złoto 18-karatowe, ponieważ czysty kruszec występuje tam w aż 75% stopu (klasa 750). Próba 585 charakteryzuje się zawartością złota na poziomie 58,5%, jest ona 14-karatowa. Biżuteria wykonana ze złota 333 zawiera jedynie 33,3% czystego kruszcu. Jest podatna na szybkie śniedzenie, a wysoka zawartość innych metali może powodować reakcje alergiczne. Ponadto, na cenę złotych łańcuszków wpływa ich długość, szerokość, waga i renoma marki jubilerskiej. 

Jaką próbę złota wybrać podczas zakupu pierścionka zaręczynowego?

Pierścionek zaręczynowy może być sporym wydatkiem. Powinien być trwały i solidnie wykonany, a te dwie cechy mogą słono kosztować. Na wzrost ceny wpływa przede wszystkim wybrany kruszec i kamień szlachetny. Najpopularniejsze w tej kategorii jest oczywiście złoto. Aby zdecydować się na odpowiednią próbę, należy rozważyć na czym nam bardziej zależy – na szlachetności wyrobu, czy jego trwałości. Kompromisem, który ratuje od tego dylematu jest próba 585. Czyste złoto zajmuje ponad połowę stopu, a domieszka innych metali zapewnia oczekiwaną odporność na uszkodzenia.