To najczęściej spotykane rudy, jakie możemy znaleźć w sklepie jubilerskim: złoto, srebro i platyna. Z drugiej strony biżuteria jest czasem wręczana nam jako prezent lub przekazywana z pokolenia na pokolenie. Określenie, jaki materiał został użyty do jego budowy, może być trudne. Wiele metali ma podobny wygląd. Trudno jest określić, czy coś jest wykonane z białego złota, srebra czy platyny, chyba że wiesz, jakich właściwości szukać. Jak możesz stwierdzić, czy te rudy są cenne czy bezwartościowe?

 

PLATYNA Jak najlepiej stwierdzić, czy metal szlachetny jest tego wart?

Spośród tych metali najcenniejsza jest platyna. Mocny połysk wyróżnia ją na tle konkurencji. Dzięki temu pięknie uzupełnia kosztowne kamienie. Ze względu na swoją trwałość i odporność na zarysowania uważana jest za twardą. Próba 999, która odnosi się do praktycznie czystej platyny, jest nawet przeprowadzana za pomocą tego związku! Identyfikacja tego metalu jest trudna. Jego właściwości antyalergiczne dostarczają ważnej wskazówki. Osoby uczulone na nikiel, który jest zawarty w białym złocie, mogą nosić biżuterię ze względu na wykorzystanie tych klejnotów i kamieni. Miedź jest wykorzystywana w tańszych próbkach platyny, a także nie jest drażniąca.

CZY WIESZ JAK WYKRYĆ BIAŁE ZŁOTO, SREBRO CZY PLATYNĘ?

Metalowa platyna jest droższa niż złoto, mimo że na to wygląda. Ze względu na to, że jest znacznie rzadszy niż złoto, a szlachetność tego metalu jest znacznie wyższa, jest cenniejszy niż złoto. Platyna jest znacznie cięższa i twardsza niż ten metal, dzięki czemu jest znacznie trwalsza.

Jeśli chodzi o czyszczenie biżuterii platynowej, jest to mniej trudne. Ponieważ nie matowieje, nie wymaga stosowania żadnych środków czyszczących. Chociaż białe złoto i srebro są odporne na niszczenie, nie można tego powiedzieć o platynie. Jeśli chodzi o utrzymanie, platyna wygrywa. Z drugiej strony, jak możemy stwierdzić, że nie pracujemy ze złotem?

Wytrzymałość, twardość i cena są lepsze od tej rudy, jeśli chodzi o platynę. Metal podobny do srebra, ma znacznie jaśniejszy połysk niż srebro. Dodatkowo jest to wygodniejsza opcja, jeśli chodzi o sprzątanie, ale jest też droższa.

Warto zauważyć, że metal jest czasami używany jako składnik do produkcji stopów złota. Nadaje temu metalowi lśniący połysk i sprawia, że ​​wydaje się jaśniejszy. Jednak ze względu na wysoki koszt platyny często zastępuje ją pallad, który jest równie skuteczny w tym zastosowaniu.