Często twierdzi się, że metale szlachetne nie zawierają alergenów. Dlaczego więc są alergeny złota i srebra? Chociaż prawdą jest, że srebro i złoto są stosunkowo niealergiczne, u niewielkiej części osób pojawiają się reakcje alergiczne na te rudy. Tematem dzisiejszego postu będą alergie na srebro.

JAKIE SĄ WSPÓLNE OBJAWY ALERGII NA SREBRNE?

Każda alergia na srebro jest wyjątkowa w swoich przejawach. Jednak najczęstsze reakcje alergiczne na srebro są następujące:

• uczucie pieczenia;

• Cukiernia;

• opryszczkowate zapalenie skóry (opryszczkowate zapalenie skóry);

• infekcje skóry

Jednak objawy te są często związane z bezpośrednim kontaktem z biżuterią, dlatego alergia na srebro jest najczęściej wyzwalana podczas noszenia srebrnych kolczyków, pierścionków lub obrączek ślubnych. Generalnie w ciągu kilku godzin od zdjęcia srebrnej biżuterii i do kilku dni później objawy te powinny ustąpić.

KIEDY BYŁ NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNY OKRES DLA ALERGIKI SREBRNEJ?

Alergia na srebro wydaje się być odległym wspomnieniem. W latach czterdziestych XX wieku, kiedy do produkcji wyrobów ze srebra użyto azotanu srebra, udokumentowano największą liczbę przypadków alergii. Bez wątpienia alergia na srebro jest dziś znacznie mniej powszechna niż w przeszłości.

JAK CZĘSTO LUDZIE CIERPIĄ NA SREBRNE ALERGIE?

Alergia na srebro jest rzadka, a najczęstszym powodem jest kombinacja metali potrzebnych do wzmocnienia stopu srebra. Dodatkowo warto zauważyć, że objawy alergii nasilają się po zmieszaniu ze słoną wodą, czyli silne pocenie się. W rezultacie zima ma wyższy wskaźnik reakcji alergicznych niż lato.

JAK KONTROLOWAĆ ALERGIKĘ NA SREBRO?

Alergie na srebro mogą być źródłem podrażnień. Jaki jest właściwy kierunek działania? Masz dwie opcje: unikaj srebrnej biżuterii lub poszukaj znieczulenia u profesjonalnego lekarza. Niezależnie od podjętej w tym zakresie decyzji, w przypadku kontaktu ze srebrną biżuterią alergika należy ją natychmiast zdjąć i pokryć uszkodzoną okolicę odpowiednim kremem, który nawilży skórę i złagodzi objawy.